Nabídka vzdělávacích zdrojů

Autor: Projekt Hrátky s fyzikou
Tato aplikace umožňuje vykreslit časový průběh výsledného vlnění vzniklého interferencí dvou samostatných vlnění. Lze zadat parametry jednotlivých vlnění, směr a vzdálenost zdrojů obou interferujících vlnění. Výsledkem je jednak diagram v…
aplikace
Autor: Projekt Hrátky s fyzikou
Tato aplikace umožňuje vykreslit časový průběh stojatého vlnění, vzniklého interferencí přímého a odraženého vlnění na upevněném nebo volném konci. Uživatel může zadat způsob upevnění na bodové řady na levém nebo pravém konci a délku…
aplikace
Autor: Projekt Hrátky s fyzikou
Tato aplikace nám umožňuje simulovat valivý pohyb po nakloněné rovině pro dutý válec (obruč), válec a kouli. U těles můžeme volit hmotnost a poloměr, u nakloněné roviny délku a sklon. Vykreslování lze kdykoliv zrychlit, zpomalit či zastavit. Jsou zobrazovány aktuá…
aplikace
Autor: Projekt Hrátky s fyzikou
Tato aplikace nám umožňuje simulaci radioaktivních rozpadů jader. V demu je možné sledovat popis typů rozpadů vždy s jedním konkrétním příkladem. V aplikaci po výběru daného nuklidu je možné sledovat průběh radioaktivního rozpad na grafu a dále je nasimulová…
aplikace
Autor: Projekt Hrátky s fyzikou
Tato aplikace umožňuje simulaci pohybů těles v homogenním tíhovém poli: volný pád, svislý vrh, vodorovný vrh, případně šikmý vrh. Po zadání vstupních podmínek můžeme studovat až pět pohybů najednou. Pohyby můžeme kdykoliv zrychlit, zpomalit či…
aplikace
Autor: Projekt Hrátky s fyzikou
Tato aplikace nám umožňuje simulaci zobrazení odrazem na dutém či vypuklém zrcadle a lomem na spojce či rozptylce. V základní variantě volíme velikost předmětu a vzdálenost od zrcadla či čočky a zkoumáme vlastnosti obrazu včetně jeho výšky a vzdálenosti. V pokročil…
aplikace
Autor: Projekt Hrátky s fyzikou
Tato aplikace umožňuje simulaci pohybů částic v homogenním magnetickém poli. Po zadání vstupních podmínek můžeme studovat pohyb zvolené částice. Pohyby můžeme kdykoliv zrychlit, zpomalit či zastavit. Jsou zobrazovány aktuální hodnoty vybraných základn…
aplikace
Autor: Projekt Hrátky s fyzikou
Tato aplikace nám umožňuje simulaci srážek těles. V aplikaci lze zvolit typ srážky a následně sledovat trajektorie těles před srážkou a po srážce.
aplikace
Autor: Projekt Hrátky s fyzikou
Tato aplikace nám umožňuje simulaci pohybu těles v centrálním gravitačním poli, kdy je tělesu udělena počáteční rychlost. V základní variantě volíme počáteční parametry pohybu (rychlost, elevační úhel a výšku) v centrálním…
aplikace
Autor: Projekt Hrátky s fyzikou
Tato aplikace nám umožňuje simulaci vrhů a pádů těles v odporujícím prostředí. Po zadání vstupních podmínek můžeme studovat až pět pohybů najednou. Pohyby můžeme kdykoliv zrychlit, zpomalit či zastavit. Jsou zobrazovány aktuální hodnoty fyzikálních…
aplikace
Autor: Projekt Hrátky s fyzikou
Tato aplikace nám umožňuje simulaci pohybů objektů s homogenním elektrickém poli v závislosti na směru intenzity pole a počáteční rychlosti těles. Zároveň je možné pohyby ovlivňovat volbou polarity a velikosti náboje a volbou velikosti hmotnosti těles. V některých část…
aplikace
Autor: Jitka Jandová
Tento článek vznikl jako úvodní vhled do možností realizace experimentu ve výuce fyziky ve všech stupních vzdělávání. Shrnuje základní výhody a nevýhody jednotlivých typů experimentu a obsahuje aktuální informace a odkazy souvisej…
článek
Autor: RNDr. Irena Dvořáková, Ph.D., RNDr. Věra Koudelková, Ph.D.
Publikace je k dispozici v elektronické podobě. Uvádí pět aktivit popisujících různé způsoby využití, které byly několikrát ověřeny ve výuce. Publikace se věnuje aktivitám Akustika s PC, Astronomie s PC, Laboratorní práce s počítačem podporovaný…
učebnice
ICT ve fyzice
Autor: Experimentování s termovizní kamerou
Článek, který je primárně určen pro učitele, případně žáky s hlubším zájmem o fyziku, stručně shrnuje fyzikální princip termovizního zobrazování. Součástí článku je návrh čtyř žákovských aktivit, které…
článek
měření teploty
termovize
Autor: Pavel Böhm
Článek popisuje experimenty, kterými měříme tlak ve vzduchu a tlak v kapalině v různých polohách pomocí tlakového senzoru Vernier s připojením k PC. Výsledky měření porovnají žáci s vlastními výpočty.
článek
Tlak v tekutině
Autor: Tereza Odcházelová
Aktivita je zaměřena na sluch. Žáci využívají digitálních technologií ke sběru, zpracování a vyhodnocování dat o hlasitosti zvuku v různém typu prostředí. Je zde patrné propojení s dalšími vzdělávacími obory jako je např. V…
článek
Autor: Miloš Jenčík
Badatelsky orientovaný soubor úloh ke skupinové výuce s využitím měřicího systému Pasco obsahuje i úlohu k měření hlučnosti ve třídě. Žáci pracují se systémem SPARKvue, který je k dispozici zdarma k využití na smartphonech nebo tabletech. V…
aplikace
Měření hluku
Autor: Ota Kéhar a kol.
Součást kompletu Astronomia k výuce astronomie: Přehledný obraz Sluneční soustavy. Vývoj názorů na Sluneční soustavu.  Teorie vzniku soustavy. Charakteristiky planet.  Porovnání planet. Materiál umožňuje využít webové stránky jako rychlý…
článek
Autor: Miloš Jenčík
Žák používá technologie nejen jako zdroj informací, ale také na záznam své práce. Výukový materiál se skládá ze dvou částí. První (EXPERIMENT) obsahuje experimentální část, ve které žáci pracují…
aplikace
Autor: Miroslav Panoš
DVZ je velmi vhodné k samostudiu žáků i v práci ve skupinách s využitím digitálních technologií. DVZ obsahuje výklad principu hydraulických zařízení a animaci funkce hydraulického zvedáku. Následně žáci vyhledají pomocí…
video
Autor: Vernier
Žák pracuje s programem na měření tlaku, zaznamenává data, pracuje s grafem. Návod k experimentálním ověřením závislosti hydrostatického tlaku na hloubce a hustotě kapaliny.
učebnice
Autor: Magda Králová
Popis a vysvětlení Newtonových zákonů včetně jejich uplatnění v praxi.
článek
Autor: Sam Reid a kol.
Žák sám nastavuje parametry experimentu, odečítá hodnoty a řeší problémy. Simulace ukazuje vliv hustoty tekutiny a gravitace na hydrostatický tlak, využití hydrostatického tlaku ve spojených nádobách, v hydraulických zařízeních.
aplikace
Autor: Ron LeMaster a kol.
Simulace vlastností a šíření zvuku. Zvuk jako vlnění. Pozorování zvuků různé frekvence a intenzity. Aplikace umožňuje znázornění a interaktivní ovládání simulací fyzikálních jevů. Žáci tak mohou získat představu o…
audio
Autor: Noah Podolefsky a kol.
Simulace vzájemného působení el. nábojů při dotyku balonku stěny nebo šatů. Žáci upevňují svůj vztah k digitálním technologiím prostřednictvím ovládání simulace fyzikálního jevu vytvořené v aplikaci PHET.  Žák použ…
aplikace
Autor: Michael Dubson a kol.
Simulace umožňuje vytvořit si  model vlastní sluneční soustavy ze 2, 3 4 těles a sledovat parametry jejich pohybu. Aplikace umožňuje znázornění a interaktivní ovládání simulací fyzikálních jevů. Žáci tak mohou získat představu o možnostech počí…
aplikace
Autor: Sam Reid a kol.
Simulace dějů v elektrickém obvodu : tok elektronů v obvodu, změny teploty rezistoru, závislost směru proudu na zapojení zdroje. Aplikace umožňuje znázornění a interaktivní ovládání simulací fyzikálních jevů. Žáci tak mohou získat představu o…
aplikace
Autor: Wendy Adams a kol.
Žák sám nastavuje parametry experimentu, čte v grafech.  Simulace pohybu panáčka, propojená s grafickým záznamem dráhy, rychlosti a akcelerace.  Žák si sám nastavuje parametry experimentu, modeluje různé situace a čte hodnoty z grafů. Vyžaduje java script.
aplikace
Autor: Trish Loeblein a kol.
Žák sám nastavuje parametry experimentu a čte z grafů.  Simulace ukazuje síly na těleso při stěhování . 
aplikace
Autor: Sam Reid a kol.
Ukazuje síly působící na těleso při pohybu  po vodorovné a nakloněné dráze. Graf ukazuje síly, práci a energii. Žák sám nastavuje parametry experimentu,  čte grafy.  Ukazuje síly působící na těleso při pohybu  po vodorovné a…
aplikace