Aplikace Google Earth

Autor materiálu Google Earth

Webová aplikace s podrobným zobrazením planety Země umožňuje nejrůznější činnosti pro vyhledávání, zobrazování, analýzu a hodnocení geoinformačních zdrojů. S aplikací Google Earth pro vyhledávač Chrome lze přímo v prohlížeči lokalizovat libovolné  místo na zeměkouli nebo prozkoumat některé ze stovek měst ve 3D zobrazení. Lze tak vytvářet virtuální představu 3D mapy světa složené z družicových snímků, ve svém celku virtuální 3D glóbus. Jednotlivé mapy Google Earth poskytují možnost náhledu na rozmanitý obsah a jeho používání. Při přibližování se mapa postupně zaostřuje. Rychlost zaostřování je závislá na rychlosti připojení k Internetu, protože program si automaticky stahuje potřebná data. Některá místa lze zobrazit ve 3D, nebo si vymodelovat vlastní 3D objekt  a vložit ho do mapy. Velkým přínosem je také integrace vrstev, zobrazujících různé dodatečné informace. Aplikace obsahuje také virtuální planetárium, které lze nalézt pod funkcí Sky neboli Obloha. Poslední verze přináší přiblížení z vesmíru až na úroveň ulic, zobrazení měst a známých budov ve 3D, vyhledávání míst, tras a dalších informací. Žáci jsou při činnostech s aplikací Google Earth vedeni k vyhledávání, vyjádření, k analýze, srovnávání a k hodnocení nabízených digitalizovaných map a prostorových informací. Učitel nastíní dané téma, žáci pracují s  odpovídajícími zdroji a aktuálními údaji, učí se rozumět grafickému vyjádření a ztvárnění dat a využívat ho k praktické orientaci v geografických reáliích. Například při dokazování kulatosti Země, při určování polohy na Zemi, při analýze leteckého či družicového snímku krajiny jako podkladu pro tvorbu map apod.