Matematické (nejen) otázky a odpovědi v digitálním světě

Autor materiálu Roman Podlena

Článek popisuje, jak ve výuce využívat dva dostupné online zdroje, které napomáhají žákům řešit rutinní výpočty a odpovídat na základní matematické otázky. Google kalkulačka funguje na stejném principu, jako když se uživatel snaží vložit dotaz do vyhledávacího pole. V tomto případě však můžeme použít matematickou úlohu či soustavu rovnic. Znalostního vyhledávač Wolfram Alpha je kombinací Googlu a encyklopedie. Stačí vložit dotaz (např. vypíš prvočísla mezi 30 a 50) a na rozdíl od vyhledávače, který nabídne seznam stránek, které by mohly poskytnout odpověď, výsledek vypíše přímo sám program. Seznámení s nástroji, které žákům napomáhají s řešením podobných dílčích úloh, patří do výuky matematiky a žáci dostávají prostor, aby svou pozornost upnuli na podstatu problému komplexní úlohy.