YouTube, spojenec při rozvoji gramotností

Autor materiálu Vanda Vaníčková

Youtube poslouží jako vhodný příklad  pro posuzování informací na základě věrohodnosti příslušného zdroje.

Článek představuje internetový server YouTube jako nástroj, který lze využít při rozvoji různých složek gramotností, konkrétně digitální a čtenářské. Nejprve je YouTube vymezen (jeho vize, druhy videí), prostor je věnován i tzv. youtuberům. Součástí článku jsou konkrétní metodické tipy, jak využít YouTube k rozvoji digitálních kompetencí či čtenářské gramotnosti. Obsah článku vychází ze zkušeností autorky z (ne)formálního vzdělávání na základní i střední škole. Článek je využitelný pro učitele humanitních vyučovacích předmětů - youtube je fenomén žákům velmi blízký. Využití nabízených postupů a myšlenky v textu obsažené budou mít také motivační potenciál.