Webový portál Dotkni se 20. století

Autor materiálu Národní muzeum

S využitím sbírkových předmětů, autentických dokladů minulosti, a jejich příběhů chtějí autoři projektu žákům a studentům přiblížit dobu nedávno minulou. S pomocí moderních technologií, digitalizovaného obsahu kulturních institucí, či replik sbírkových předmětů se dějiny 20. století přiblíží studentům téměř na dosah. V rámci projektu byla realizována řada výstupů. Vznikla série vzdělávacích a metodických materiálů, která žákům umožní získat elementární vztah k minulosti a interpretovat různé pohledy na události 20. století prostřednictvím konfrontace „velkých" a „malých" dějin za pomoci lidských příběhů, např. skrze online hru Osudy a kariéry, která umožňuje žákům simulovat život ve vybrané etapě 20. století na základě vlastního rozhodování, práce s historickými prameny atd. a v závěru generuje vlastní „životopis“ hráče. Portál umožňuje také stáhnutí vynikajících metodických a pracovních listů „Předměty vyprávějí“, které žákům umožňují přímou práci s historickým pramenem.

Žáci prostřednictvím DVZ získávají data, informace, které se většinově týkají 20. století. Žáci mohou tyto digitální zdroje používat pro další vzdělávání.