Elektronické zpracování hudby a zvuková tvorba – Zpracování a reprodukce zvuku

Autor materiálu Expertní skupina projektu Pilot ZUŠ - Lubor Bořek
Základní škola Gymnazium

Materiál je zpracován jako modul pro výuku hudebního oboru na základních uměleckých školách. Přesto je využitelný i na jiných typech a stupních škol, neboť poskytuje dvacet  metodicky řazených témat a podtémat k základnímu učivu hudebního oboru. Výhodou je, že jsou témata zpracovaná v jednotné struktuře: Cíl,  Kompetence, Strategie a následně jsou u některých témat uvedeny i náměty pro aktivity žáků. Ve vztahu k digitální gramotnosti je pak možné doporučit následující témata: 15. Analýza struktury hudebního díla, zvukového záznamu a živé hudební produkce 16. Technické prostředky pro reprodukci a pořízení zvukového záznamu 17. Cesta zvuku v systému reprodukce a nahrávání 18. Funkce ovládacích prvků systému pro reprodukci pořízení zvukového záznamu 19. Instalace a zapojování zařízení pro korekci zvukového záznamu a nahrávání 20. Praktická aplikace techniky pro pořizování zvukového záznamu a reprodukci zvuku.

Hlavním přínosem však nejsou náměty do výuky, ale logické řazení obsahových celků, které může sloužit pro přípravu učebních plánů, či při rozpracování učiva a výstupů do školních vzdělávacích programů.