Měření magnetického pole a magnetické síly

Autor materiálu Miloš Jenčík

Výukový materiál obsahuje experimentální část, v které žáci pracují s dataloggerem PASCO SPARK s čidlem pro měření magnetického pole a siloměrem. Místo dataloggeru je možné použít počítač (PC či MAC), notebook, netbook, ultrabook, tablet (s operačním systémem Windows, Android nebo iOS), případně smartphone. Dalšími pomůckami jsou tyčové magnety, kulové magnety, šroub a stavebnice GEOMAG. Výsledkem je elektronický protokol obsahující výsledná měření a odpovědi. Metodika je součástí vytvořeného materiálu. V první části cvičení se žáci seznámí s měřením intenzity magnetického pole různých magnetů, přiřazují severní a jižní póly magnetu. Na základě vlastního experimentu odpovídají na dané otázky. Pomocí magnetické stavebnice GEOMAG řeší praktické úkoly. V druhé části cvičení žáci pomocí siloměru měří magnetickou sílu a na základě vlastního měření odpovídají na dané otázky.

Digitální gramotnost žáků reprezentovaná měřícím systémem Pasco se stává nedílnou součástí badatelské výuky.

Ovládání DT (Pasco) je prostředkem k získání dat fyzikálního experimentu.